Klimatyzacja w pokoju dziecięcym: za i przeciw

Klimatyzacja w domach i mieszkaniach nie jest już nowością i szczytem luksusu, a coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że powoli wkracza do pokoików dziecięcych. Jednak rodzice nie są zgodni co do tego, czy klimatyzator w pokoju malucha to dobry pomysł. Dlaczego?

Wady klimatyzacji

Klimatyzator w pokoju malucha może być złym pomysłem, jeśli jego nawiew będzie skierowany prosto na łóżeczko dziecka. Dzieci są bardzo podatne na przeciągi i łatwo się przeziębiają. Jeśli więc rozmiary pokoju uniemożliwiają bezpieczne umieszczenie klimatyzatora, powinniśmy z niego zrezygnować. Złym pomysłem jest również umieszczanie klimatyzatora wolnostojącego lub wiszącego w zasięgu rąk dziecka tak, by samo mogło regulować temperaturę. Maluchy nie rozumieją działania takiego sprzętu, więc nie powinny mieć możliwości dotykania guzików.

Zalety klimatyzacji

Prawidłowo założona instalacja klimatyzacyjna w pokoju dziecięcym ma wiele zalet. Gdy tylko rodzice mogą regulować temperaturę, może ona mieć znaczący wpływ na zdrowie malucha. Możemy podwyższać ją, gdy dziecko choruje, lub wróciło do domu przemarznięte, bez potrzeby ogrzewania całego domu. Podobnie jest ze schładzaniem pokoju. Gdy nadejdą uporczywe upały, maluch może spać w komfortowych warunkach. Starsze dzieci z kolei będą mogły aktywnie bawić się w pokoju bez obaw o zasłabnięcie. Klimatyzacja osusza powietrze, jest więc też dobrym rozwiązaniem dla dzieci z alergiami. Wilgotne powietrze sprzyja namnażaniu się różnego rodzaju grzybów. Jeśli będziemy pamiętali o regularnej wymianie filtrów, dzieci uczulone odczują ulgę w oddychaniu zwłaszcza w sezonie pylenia drzew i kwiatów.