Klimatyzacja w miejscu pracy – fakty i mity

Niejednokrotnie w biurach można usłyszeć liczne narzekania na temat temperatrury na zewnątrz i braku klimatyzacji. Nic więc dziwnego, że dosyć często w takich pomieszczeniach woń perfum, czy też wody po goleniu miesza się z potem, a kobietom wręcz spływa po twarzy ich makijaż, który tak starannie robiły przed wyjściem do pracy.

Czy w miejscach pracy potrzebna jest klimatyzacja?

Zdecydowanie tak, ponieważ nowe przepisy prawa pracy mówią o tym, że w trakcie letnich upałów pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom właśnie taki luksus jakim jest klimatyzacja, a po drugie zwiększa to komfort naszego miejsca pracy: pracuje nam się lżej i klienci również czują się w takich warunkach znacznie lepiej, niż w dusznym pokoju, gdzie nie ma dosłownie czym oddychać.

Czy od klimatyzacji możemy złapać przeziębienie?

Niestety tak, ale dzieje się to tylko wtedy, gdy temperatura jaka jest ustawiona, nie jest odpowiednia w stosunku do tej, która jest akurat na zewnątrz. Przepisy mówią, że w pomieszczeniac biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 st. C, a w miejscach pracy fizycznej nie może spaść poniżej 14 st. C

Należy też pamiętać o regularnej wymianie filtrów, gdzie swój raj do namnażania mają różnego rodzaju szkodliwe drobnoustroje. Klimatyzacja też musi być, co jakiś czas wyłączana, by naturalnie przewietrzyć pomieszczenie. Wiadomym jest też fakt, że  klimatyzacja powoduje wysuszanie powietrza, więc należy też pamiętać o odpowiedniej wilgotności.

Czy dzięki klimatyzacji zwiększa się wydajność pracownika?

Jak najbardziej tak. Który pracownik chciałby w upale przerywać na okrągło swoją pracę, by wachlować się kartkami papieru, czy w toalecie obmywać swoją twarz zimną wodą, bo w jego biurze jest tak gorąco, niczym w piekle? Chyba żaden. Ludzie lubią pracę w komfortowych warunkach, gdzie mogą się na niej skupić i tym samym wzrasta ich wydajność oraz jakość  wykonywanej przez nich pracy.

Czy klimatyzacja dostarcza tylko chłodnego powietrza?

Nie. To jakie powietrze daje nam klimatyzacja w pomieszczeniu, zależy tylko i wyłącznie od temperatury na jaką jest ona ustawiona. Jeżeli na przykład w okresie zimowym jest nam zbyt chłodno, zawsze możemy ustawić sobie klimatyzację na wyższą temperaturę tak, by dawała ona cieplejsze powietrze.