Klimatyzacja w domu , czyli komfort na letnie dni

Lato w pełni, a afrykańskie temperatury nie opuszczają naszego kraju. Dający się we znaki uciążliwy upał, palące promienie słoneczne, brak choćby najmniejszego powiewu powietrza. W taką pogodę chyba każdy z nas marzy o rozłożeniu leżaka na plaży i zanurzeniu się w kojące wodne fale. Basen, jezioro, czy morze to teraz najczęściej odwiedzane miejsca. Nic w tym dziwnego, musimy radzić sobie z upałem jak tylko potrafimy najlepiej. Tylko co zrobić w sytuacji, kiedy wakacje nie są nam dane, a w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma żadnego wodnego akwenu? Jedynym rozwiązaniem jest wtedy klimatyzacja.

Czym jest klimatyzator i jak działa?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja przestała być uznawana za luksus wyłącznie dla zamożnych. Obecnie możemy ją spotkać w wielu biurach i mieszkaniach, gdzie stanowi jeden z elementów podstawowego wyposażenia. Z przeprowadzonych wielokrotnie badań wynika, że latem najlepiej czujemy się wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi 23-26°C, a jego wilgotność 40-60%.

Najprościej mówiąc, klimatyzator działa bardzo podobnie do lodówki, jednak w przeciwieństwie do niej nie tylko usuwa nadmiar ciepła z pomieszczenia, ale także obniża wilgotność powietrza, dzięki czemu nasze samopoczucie w upalne dni znacznie się polepsza. Przyjmuje się jednak, że różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna przekraczać 7°C, gdyż w przeciwnym razie ludzki organizm ciężko przystosowuje się do takiej zmiany.

Klasyczne klimatyzatory składają się zazwyczaj z agregatu sprężarkowego, skraplacza, elementu dławiącego oraz parownika (chłodnicy powietrza). Dodatkowo są jeszcze wentylatory intensyfikujące wymianę ciepła.

Jaki rodzaj klimatyzatora polubi nasze mieszkanie?

Aby być zadowolonym z inwestycji, warto przed zakupem dokładnie zapoznać się z proponowanymi przez sklepy klimatyzatorami, ich budową, funkcjami, wadami i zaletami. Zazwyczaj do wyboru mamy dwie podstawowe grupy urządzeń: klimatyzatory typu split i klimatyzatory monoblokowe.

Klimatyzator typu split jest idealny dla domków jednorodzinnych,  ponieważ składa się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, druga zaś odprowadza ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko cicho pracujące elementy, w zewnętrznej – wszystkie głośne, dlatego wystawia się je na zewnątrz. Klimatyzator stacjonarny typu split to najlepsze rozwiązanie tam, gdzie chłodzenie przydaje się przez całe lato.

Klimatyzatory monoblokowe to takie, których wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, a chłodzące jego skraplacz powietrze (ciepłe) jest z niego odprowadzane elastyczną rurą o średnicy kilkunastu centymetrów, której wylot trzeba umieścić poza chłodzonym pomieszczeniem. W praktyce oznacza to konieczność wystawienia tejże rury  przez najbliższe uchylone okno.

To, jaki klimatyzator dobierzemy do swojego wnętrza jest już kwestią bardzo indywidualną. Wszystko zależy od naszych potrzeb, gustu, oczekiwań, a także możliwości. Najważniejsze jednak jest jedno – uczucie chłodu i ulgi w upalne, letnie dni.