Klimatyzacja nie dla każdego?

Nadszedł czas upałów. Ostatnie lata pokazały, że temperatura w mieście może być nie do zniesienia. Kiedy w ciągu dnia musimy przebywać na powietrzu i męczyć się się otaczającą aurą, marzymy tylko o tym, by wrócić do domu i odpocząć w chłodnym pomieszczeniu. Co jednak, gdy nasze mieszkanie także jest nagrzane i trudno w nim wytrzymać? Odpowiedzią może być zamontowanie klimatyzacji. Tylko czy wszędzie możemy to zrobić?

Jeśli w naszym mieszkaniu nie da się schłodzić nagrzewającego się zasłanianiem okien, najlepszym rozwiązaniem jest kupno klimatyzatora. Nie jest to szczególnie drogie rozwiązanie, ani trudne do zrealizowania, jeśli chodzi o dom jednorodzinny.  Gorzej jest, jeśli  mówimy o mieszkaniu w bloku.

Niestety, założenie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku lub kamienicy często wymaga od nas wiele cierpliwości. Konieczne jest bowiem uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej na posiadanie klimatyzatora z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Obie mają bardzo ważne funkcje.

Pierwsza ochładza powietrze wewnątrz mieszkania, druga zaś  odprowadza ciepło na zewnątrz budynku. Na wydanie zgody trzeba czekać około 1-2 miesięcy, a jeśli decyzja dotyczy instalacji jednostki na zewnątrz – na elewacji lub dachu może być ona odmowna. Klimatyzatory montowane na elewacji nie zawsze wyglądają estetycznie, co może budzić sprzeciw pozostałych lokatorów.

Jeśli chodzi o rodzaje klimatyzatorów to mamy do wyboru kilka możliwości. Najpopularniejsze są klimatyzacje typu SPLIT, a także klimatyzatory przenośne. SPLIT są to urządzenia rozdzielone, które składają się jednostki zewnętrznej, zwanej agregatem, oraz jednostki wewnętrznej. Klimatyzator przenośny jest kompletnym urządzeniem, a takie urządzenia można schować, kiedy go nie używamy. Zwykle klimatyzator typu SPLIT jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Ostatnią rzeczą, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o klimatyzator są koszty. Oczywiście jest to urządzenie, które – jak każde inne – zużywa prąd, jednak wybierając energooszczędne klimatyzatory wcale nie narażamy się na duże wydatki. Należy jednak pamiętać, że zanim kupimy klimatyzator warto zrobić rozeznanie na rynku i zorientować się, czy w naszym bloku możliwy jest jego montaż.