Klimatyzacja do domu: jaka jest najlepsza i ile ona kosztuje?

Klimat w  naszym kraju raczej nie należy do  gorących, ale upały też nie są czymś wyjątkowym. Zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej zaskakują nas naprawdę wysokie temperatury. Nie ma co się dziwić, że klimatyzacja w domu staje się zjawiskiem dosyć powszechnym. Do niedawna podstawowym problemem była cena całego systemu klimatyzacji do domu, jednak w ostatnich latach koszt  jego montażu osiągnął próg dostępny dla szerokiej grupy osób. Warto przy tym zaznaczyć, że klimatyzatory nie tylko schłodzą powietrze podczas upałów, ale także usunął nadmiar wilgoci, a co za tym idzie, wytworzą korzystny mikroklimat w pomieszczeniu.

Budowa i zasada działania klimatyzatora

Klimatyzacja do domu jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem, nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach. Specyfika jego działania  bardzo przypomina pracę lodówki domowej.

Jeszcze kilka lat temu największym problemem klimatyzatorów było ich głośne działanie. Dzięki nowoczesnym klimatyzatorom możemy cieszyć się ich cichą pracą. Gwarantuje ją innowacyjna konstrukcja wentylatora parownika oraz możliwość regulacji prędkości jego pracy. Sprężarka oraz wentylator skraplacza, które generują największy hałas umiejscowione są na zewnątrz budynku, więc problem z hałasem mogą mieć jedynie sąsiedzi, którzy mają otwarte okna lub balkon.

Klimatyzacja do domu – rodzaje klimatyzatorów

klimatyzacjaNa rynku dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. Te pierwsze sprawdzają się, kiedy potrzebujemy jakiegoś mobilnego rozwiązania, ale  klimatyzatory przenośne głośniej pracują i są mniej skuteczne. Coraz częściej wybierane są klimatyzatory stacjonarne gwarantujące lepsze efekty pracy.

Na rynku istnieją różne typy klimatyzatorów. Pierwszym z nich jest klimatyzator przenośny monoblokowy: jest najtańszy i stosunkowo prosty w działaniu, najlepiej sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Kolejnym jest klimatyzator typu split, który ma mniejsze wymiary, więc można go swobodnie przenosić. Jeśli chodzi o klimatyzatory stacjonarne to wyróżniamy: monoblokowy – ten typ klimatyzatora nie nadaje się do małych pomieszczeń, a największy problem stanowi generowany przez urządzenie hałas, a także skomplikowany montaż. Kolejnym jest typu split, który wyróżnia się niskim poziomem hałasu, więc  nadaje się do mniejszych i większych pomieszczeń. Niestety wymaga profesjonalnej instalacji.

Na rynku dostępne są również klimatyzatory o konstrukcji modułowej, czyli multisplit, które można montować w kilku pomieszczeniach. Tego typu klimatyzatory kosztują najwięcej, ale też wyróżniają się nowoczesną technologią.

Gdzie zamontować klimatyzator?

Najlepiej jest, kiedy możemy mieć klimatyzację w całym domu. Wtedy warto zdecydować się na klimatyzator multisplit lub kanałowy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to należy zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie najbardziej potrzebny. Najczęściej montujemy klimatyzację w dwóch pomieszczeniach. Jednym z nich jest salon, w którym często spędzamy popołudnia i wieczory. Drugim jest sypialnia. Tam klimatyzator umożliwi nam komfortowy sen.

Kolejną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest lokalizacja czujnika temperatury sterującego działaniem klimatyzatora. Wystawienie go na bezpośrednie działanie słońca lub w miejscu, w którym z reguły temperatury odbiegają od reszty pomieszczenia naraża na to, że do klimatyzatora zaczną docierać fałszywe sygnały i przez to nie będzie funkcjonował poprawnie.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Jeżeli chodzi o koszty klimatyzacji, to zależnie od typu i rodzaju klimatyzatora wahają się od 1000 do 4000 zł. Nie zapominajmy jednak, że przy urządzeniach typu split i multisplit wymagane jest wynajęcie profesjonalnej firmy, która zajmie się instalacją, co oznacza dodatkowe koszty rzędu 1000-1500 zł.

Jak widać, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami, jednak klimatyzacja do domu na pewno jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które podnosi komfort życia domowników.